«Він мене не любить, не дбає про мене, думає тільки про себе. Я бідна-нещасна, він – тиран та мучитель».
Нещодавно проводив консультацію.
До мене звернулась жінка, запит – конфлікт та напруження у стосунках з чоловіком
У більшості запитів про стосунки можна простежити класичний драматичний трикутник Карпмана.
Цей трикутник має три ролі.
Є Жертва – той, хто страждає. Є той, хто її мучить – Переслідувач. Третім у трикутнику є Рятівник.
Наприклад, якщо жінка приходить з історією про те, що чоловік її не любить – вона знаходиться в ролі Жертви.
Чоловік, до якого у неї є питання та претензії – відповідно, Переслідувач, ну а психолог, до якого вона прийшла, має виступити в ролі Рятівника (на думку жінки 🙂 )
Дуже часто в ролі Рятівника виступають подруги, друзі, мама й т.д.
Немає меж здивуванням жінки, коли психолог не приймає її сторону (не стає Рятівником), та разом з нею не починає засуджувати чоловіка :), а займає нейтральну позицію – але це окрема історія.
Отож, ситуація досить поширена й хтось з вас може в ній впізнати себе, тому що це класика жанру й нікому ще не вдавалося уникнути цього драматичного трикутника.
Його особливістю є те, що учасники в ньому змінюються ролями. Наприклад, якщо ви сьогодні відчуваєте себе в ролі Жертви, завтра ви обов’язково станете Переслідувачем, а через деякий час перетворитесь на Рятівника. Й так – по колу.
У такі трикутники часто потрапляють і самі психологи (терапевти, цілителі й т.д.), якими б вони «пропрацьованими» не були й скільки б навчань вони не пройшли 🙂
Знаєте чому?
Тому що всі ми живі люди й нам притаманні емоції й допоки ми будемо жити, ми будемо відчувати.
Біль, хвилювання, образу, гнів, розчарування, провину, страх
Але також:
Радість, щастя, легкість, захоплення, натхнення та задоволення
Щоб вибратись з драматичного трикутника – перестати грати ролі Жертви, Переслідувача, Рятівника – й почати «жити своє життя», а не «життя нав’язане цими ролями», треба піднятись на наступну сходинку в керуванні собою та своїм життям.
Ця сходинка має назву – Внутрішній спостерігач.
Як каже один з моїх наставників, для того, щоб почали відбуватись зміни, спочатку потрібно Побачити.
Побачити що? Свої почуття, наприклад. Зазвичай, коли нас захоплюють емоції, ми дуже рідко усвідомлюємо й помічаємо свої реакції, свої емоції, свої почуття, а просто реагуємо на стимули (на ситуації, людей, їх слова, вчинки) і отримуємо не ті результати, які нам подобаються.
Саме «побачити по-новому» дозволяє наш тренажер емоційного інтелекту «Карти успіху»
Замість того, щоб за звичним сценарієм, як заїжджена платівка, грати в одну й ту саму гру – несвідомо вибирати драматичні ролі з трикутника, потрібно піднятись над ним й подивитись ніби збоку на те, що відбувається. На ситуацію, на свої почуття та емоції в ній, на ті реакції, якими ми реагуємо (несвідомо вибираємо реагувати, якщо бути більш точним).
Це дозволить внести ясність у ситуацію, дозволить зрозуміти себе та свої прояви, перестати себе звинувачувати, дозволить побачити нові шляхи виходу з кризи й т.д. Езотерики називають цей процес – розширенням свідомості 🙂
Цікаво дізнаватись більше про власні прояви, реакції, емоції та способи впливу на них? Ставте + у коментарях, продовжу писати про це.
Якщо є питання – пишіть їх також.
Також маю гарну новину – до кінця місяця, ви можете придбати наш тренажер EQ «Карти успіху» зі знижкою 70%
Деталі за посиланням: https://inner.org.ua/be-happy/
Залишити відповідь